Click here for English
DERS İÇERİKLERİ
Dersin Adı:
INS121 Yapı Elemanları (A)
Dersin Dönemi - Ders Türü - Ders Sayısı:
1. Sınıf Bahar Dönemi (2. Yarıyıl) - Zorunlu Ders - Teorik: 2 Pratik: 1
Dersin Öğretim Görevlisi
Dr. Öğr. Üyesi Gülben çalış
Dersin Tanımı:
Ders kapsamında binaların işlevleri (kullanım amacı), malzemeleri ve taşıyıcı sistem özelliklerine göre sınıflandırılmaları yapılarak, yapıyı oluşturan elemanlar temeller, duvarlar, kolon-kiriş-döşemeler, çatılar ve merdivenler incelenecektir. Amaç öncelikli olarak İnşaat Mühendisliği Proğramında yer almayan kargir ve ahşap yapılar konusunda gereksinimin karşılamasına yönelik olup, taşıyıcı sisteme göre kargir yapılar ve karkas yapılar (ahşap, betonarme, çelik strüktürler) şeklinde ele alınacaktır. Bu bağlamda ders içeriği kapsamında ele alınacak konular aşağıda verilmektedir.
Dersin İçeriği:
Yığma yapılar, tasarım kriterleri, sürekli temel, taş ve tuğla duvarlar, duvar kuruluşları ve duvarlarda ısı yalıtım uygulamaları, yığma yapıda açıklıkların geçilmesi (kemer, lento, hatıl), yapıda su ve ısı yalıtımı, Merdiven tipleri ve dengelenmesi, Ahşap strüktürler (ahşap karkas sistemler, lamine ahşap çerçeve sistemleri), ahşap çatılar, çatı şekilleri (sundurma, beşik, kırma, kule, şed vs), düz (teras) çatılar, planda çatı düzenlenmesi, çatıyı oluşturan elemanlar, çatı kaplama malzemeleri, çatıda tenekecilik işleri, bacalar (ateş, havalandırma, çöp, tesisat), Betonarme karkas sistemler, kolon, kiriş ve döşeme elemanlarının yükler altındaki davranışları, tekil, sürekli ve radye temeller, Prefabrike betonarme elemanlarla oluşturulan sistemler (iskelet sistem, panel sistem, hücre sistem ve karma sistem), prefabrike elemanlar (çanak temel, kolon, kiriş, döşeme türleri: T-TT Plaklar, boşluklu, kaset, nervürlü döşemeler-, aşık elemanları, panel ve cephe elemanları), öngerilmeli kiriş ve döşemeler, Çelik sistemler, strüktürel elemanlar ve bağlantıları (bulon, kaynak), İnce yapı elemanları, pencereler ve kapılar . Dersin Değerlendirilmesi Bir yarıyılda bir yazılı arasınav (% 20), dönem içi uygulamalar (% 20) ve bir yazılı (uygulama) yarıyılsonu sınavı (% 60) yapılmaktadır. Önşart/Önerilen Yok Ders Kitabı/Diğer Materyal Hochbaukonstruktion, Heinrich Schmitz, Andreas Heene, 1993, vieweg Verlag. Dachatlas, Geneigte Dacher, Schunk, Finke, Jenisch, Oster, Müller, 1991. Mauerwerkatlas, Belz, Gösele, Jenisch, Pohl, Reichert, Institut für internationale Architektur-Dok. 1991. Yapım, İlkeler, Malzemeler, Yöntemler, Çözümler, Çetin Türkçü, 1997, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yayınları. Çağdaş Strüktür Sistemleri, Cengiz Bayülgen, 1993, YTÜ Mimarlık Fakültesi Yayınları. Merdivenler, Düşey sirkülasyon Araçları, Abdullah Sarı, 1993, YEM Yayın. Büyük Açıklıklı Prefabrike Yapılar, Yükselen Ayaydın, 1981, Birsen Kitabevi Yayınları. Elemente des Bauens, Beton-Fertigteilbau, Walter Meyer-Bohe, Alexander Koch Verlag, 1975. Doğramalar 1, Ahşap Pencere, Muhittin Binan, 1985, Kipaş Dağıtımcılık. Doğramalar 2, Ahşap Kapılar, Muhittin Binan, Matbaa Teknisyenleri Basımevi.

Derse eklenmiş ödev veya ders notu bulunmamaktadır.
Ana Sayfa | Özgörevimiz | Vizyonumuz | Yönetim | Öğretim Üyeleri | Araştırma Görevlieri | Ana Bilim Dalları | Ders Programı | Akademik Takvim | Ders İçerikleri | İletişim
Tasarım ve Uygulama: M. Metin Mutlu